Dzisiaj

         Mija w bieżącym roku 45 lat od wielkiego sukcesu Anny Jantar na XV Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie. Otrzymała wówczas II nagrodę w Dniu Polskim za interpretację piosenki pt. "Staruszek Świat", nagrodę za przebój festiwalu, mowa oczywiście o piosence "Tyle słońca w całym mieście" oraz nagrodę "Głosu Wybrzeża". Anna Jantar tak wspominała ten festiwal: - "Na ten występ czekałam cztery lata. Festiwal był bardzo pechowy. Nie wiem, czy zdecydowałabym się śpiewać, gdyby nie fakt, iż z trojga zgłoszonych do konkursu polskich wykonawców, pozostałam tylko ja. Poważnie chorowałam. Przed festiwalem, przez sześć dni byłam pod kroplówką, a przeddzień konkursu lekarz kategorycznie zabronił mi śpiewać. Na festiwal wstałam prosto z łóżka". 

        Ciekawostką jest także, że właśnie wtedy w Sopocie aż pięciu zagranicznych wykonawców śpiewało piosenki Anny Jantar. Regina Thoss z NRD wykonała "Tak wiele jest radości", Glenn Weston z Wielkiej Brytanii oraz Věra Špinarová z Czechosłowacji interpretowali "Tyle słońca w całym mieście", natomiast Goldie Ens z Austrii i Libańczyk Sammy Clark wzięli na warsztat "Najtrudniejszy pierwszy krok".

       W tym roku miasto Sopot wykonało piękny gest w stronę Anny Jantar. Na drodze prowadzącej do Opery Leśnej w Sopocie powstał mural z wizerunkiem Anny Jantar. Wraz z dwudziestoma innymi zdjęciami wybitnych polskich artystów przypomina największe sukcesy polskiej muzyki rozrywkowej w tym miejscu.

       Wkrótce czekają nas emocje związane z KFPP w Opolu. W tym roku 57. edycja tej imprezy odbędzie się w dniach 4 - 7 września. O szczegółach i akcentach związanych z Anną Jantar na festiwalu poinformujemy już wkrótce.

 

Występ Anny Jantar na XV MFP w Sopocie (1975)