Dzisiaj


Anna Jantar w teledysku do piosenki pt. "Może uśmiech"      To był rok 1973, kiedy w warszawskim studiu telewizyjnym zarejestrowano widowisko artystyczne pt. "Piosenki Zbigniewa Wiehlera". Kim był Zbigniew Wiehler? Był znanym kompozytorem, kapelmistrzem (dziś to mało używane słowo) i świetnym pianistą. Jego droga artystyczna przerywana była kilkakrotnie, najpierw przez I wojnę światową, później niewolę wreszcie przez okupację hitlerowską. Grał w zespołach instrumentalnych, dyrygował orkiestrami. Uwielbiał komponować oratoria, msze i operetki. Skomponował takie przeboje, jak: "Maleńki znak", "Ada to nie wypada", czy "Nie kochać w taką noc - to grzech". Dzięki m.in. tym utworom jego muzyka pozyskała przychylność szerszej widowni. Telewizja Polska, w 1973 roku, postanowiła uhonorować 70-lecie jego twórczości programem o charakterze wspominkowym. Reżyser tego widowiska - Henryk Drygalski zadbał o to, aby obok ówczesnych sław, takich jak: Rena Rolska, Irena Santor, czy Ludwik Sempoliński, wystąpili w programie także młodzi, obiecujący wykonawcy. I tak piosenkę pt. "Może uśmiech" (autor tekstu Z. Kuthan) zaśpiewała wtedy 23-letnia Anna Jantar.  Materiał filmowy, który na szczęście zachował się w archiwach telewizyjnych, jest jednym z pierwszych, który Anna zarejestrowała na taśmie telewizyjnej. Jeszcze bardzo nieśmiała, wręcz nieświadoma swoich umiejętności, świeżo po przygodzie z zespołem Waganci, Anna wykonuje piosenkę bardzo odległą od jej dotychczasowych prób piosenkarskich. Zespół Waganci, z którym współpracowała do tej pory brzmiał bardziej nowocześnie i zdecydowanie bardziej rockowo. Piosenka pt. "Co ja w tobie widziałam", którą przecierała sobie szlaki na ówczesnych listach przebojów była utworem, który przypominał zdecydowanie brzmienie Brendy Lee, albo uwielbianego przez Annę - Paula Anki!

Sentymentalne i dziewczęce zwierzenia Anny w piosence pt. "Może uśmiech" nie przyniosły jej wielkiego sukcesu, ale wartość archiwalna - prezentowanej dzisiaj na stronie piosenki - przewyższa zdecydowanie jej walory artystyczne.

Kiedy nagrywano ten program, mało kto wiedział, kim jest Anna Jantar. Jej błyskotliwa kariera była jeszcze wtedy daleko przed nią...

Zapraszamy dziś do działu MULTIMEDIA -  do obejrzenia jednego z pierwszych teledysków Anny Jantar.