Dzisiaj

Anna Jantar w NiemczechWer kennt den Tschu-Tschu?, czyli po polsku: Kto zna Czu-Czu? - zwariowany i komiczny taniec. Anna Jantar nagrała tę rewiową i żartobliwą piosenkę w roku 1978 wraz z Dagmar Gelbke - niemiecką aktorką i kabarecistką, Miro Ungar - pieśniarzem jugosłowiańskim oraz Václavem Neckářem - czechosłowackim showmanem, aktorem i piosenkarzem, który z Anną wielokrotnie występował na scenie. Był więc to projekt międzynarodowy, a nagrania dokonano w Berlinie.

Anna Jantar często podróżowała do Niemiec. Niezwykle popularny wówczas Friedrichstadt Palast w centrum stolicy Niemiec specjalizował się w realizacjach przeróżnych rewii i musicali zapraszając na swoje deski najlepszych wykonawców. Występowała również tam Anna Jantar. Dzisiaj jest to jeden z najnowocześniejszych teatrów w Europie z największą sceną świata - 2854 m²

Nie zachowały się żadne materiały filmowe z Berlina, z lat 70-tych. Na szczęście w poczdamskim archiwum fonograficznym odnaleźć można kilka taśm audio, na których zarejestrowano klimat tamtych czasów, tamtą muzykę i styl.

Publikujemy dziś w całości nagranie pochodzące właśnie z Poczdamu, które nie doczekało się nigdy publikacji ani w Niemczech, ani w Polsce - "Wer kennt den Tschu-Tschu" - piosenka zaśpiewana po niemiecku, z przymrużeniem oka, oddająca znakomicie klimat rewii muzycznych lat 70-tych.

Minęło w tym roku 35 lat od odejścia Anny Jantar. Tak bardzo zmieniła się przez te wszystkie lata muzyka, tak bardzo zmienił się świat. Anna Jantar jest jednak niepokonana. Bardzo często jej nagrania emituje muzyczny kanał telewizyjny "Kino Polska Muzyka". W jego listopadowym plebiscycie na największy polski szlagier wygrała piosenka pt. "Tyle słońca w całym mieście"!

Wydana w tym roku biografia Anny Jantar autorstwa Marcina Wilka znalazła się wśród bestsellerów Empiku. 11 czerwca w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się uroczysta promocja tej książki, na którą przybyli m.in.: Halina Szmeterling - mama Anny Jantar, Halina Frąckowiak oraz Natalia Kukulska. Dzień wcześniej na budynku przy ul. Słowackiego w Warszawie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Annie Jantar i Jarosławowi Kukulskiemu, którzy mieszkali tam w latach 1973 - 1975. Lasy Państwowe uczciły pamięć o Annie w podwarszawskich Skierdach, sadząc jesienią tego roku w tamtejszej szkółce leśnej lipę - Jantar, aby pamięć o Niej żyła w liściach sadzonych drzew. Ale ta pamięć żyje przede wszystkich w sercach wielbicieli i przyjaciół Ani, dla których Ona nigdy nie odeszła...