Dzisiaj

Gloria GaynorMiała bardzo zróżnicowaną płytotekę: Edith Piaf, Charles Aznavour, Donna Summer... Słuchała Neila Sedaki, Steviego Wondera. Bardzo ceniła Dalidę, Dianę Ross i Arethę Franklin. Wyjeżdżając wielokrotnie do Stanów Zjednoczonych, Anna Jantar miała okazję obejrzeć niedostępne w latach 70-tych w Polsce musicale i koncerty. Po jednej z podróży do USA wspominała: Najbardziej jednak przeżyłam show wokalistki murzyńskiej Glorii Gaynor. Poznałam ją osobiście. Jest pełna uroku i skromności. W czasie rozmowy wyraziła chęć przyjazdu na koncerty do Polski. Czym prędzej trzeba się tym zainteresować.

Dzisiejsza aktualizacja poświęcona niech będzie więc piosenkarce, która wywarła na Annie tak duże wrażenie. Koncertuje do dzisiaj, jej kariera miała swoje wzloty i upadki, ale przyznany jej ponad 40 lat temu tytuł Królowej Disco nadal jest silnie z nią związany. Gloria Gaynor zadebiutowała w 1974 roku. Jej debiutancka płyta pt. "Never Can Say Goodbye" stała się światowym bestsellerem. Taki również tytuł nosił jej wielki przebój, który w 1975 roku na liście Billboardu dotarł do drugiego miejsca. Dzięki takim hitom jak: "Honey Bee", "Reach Out, I´ll Be There" oraz oczywiście nieśmiertelny "I Will Survive"- Gloria Gaynor awansowała do najpopularniejszych amerykańskich wokalistek na świecie.

Niestety trudno było Królowej Disco rozwijać dalej swoją karierę, gdyż w USA era disco gwałtownie zbliżała się do końca. Początek lat 80-tych przyniósł inną stylistykę, inne trendy muzyczne. Gloria Gaynor zniknęła ze sceny, od czasu do czasu pojawiając się tylko jako aktorka w różnych sitcomach, tak bardzo uwielbianych przez gospodynie domowe, grając zresztą tam podrzędne role. Jej popularność trochę przygasła. Wielkim powrotem na scenę miał być koncert w 2001 roku z okazji 30-lecia pracy artystycznej Michaela Jacksona. Występując obok Króla Popu pojawiła się okazja, aby przypomnieć swoją twórczość, głos, olbrzymi temperament. Rzeczywiście tak się stało. Szkoda tylko, że echa tego konceru przetrwały zaledwie do następnego ranka - 11 września 2001 roku. Ataki terrorystyczne na World Trade Center w Nowym Jorku przyćmiły wszystkie wydarzenia arystyczne, polityczne i społeczne. O koncercie zapomniano...

Gloria Gaynor odwiedziła Polskę w 2007 roku na Sopot Festiwal. Wystąpiła w koncercie pt. "Gorączka Niedzielnej Nocy" obok takich zespołów jak: Hot Chocolate, czy Village People. Dzisiaj 66-letnia gwiazda jest nadal aktywna zawodowo dając koncery przeważnie w USA, ale także w Europie. Jej pierwszy hit "Never Can Say Goodbye" publiczność zawsze oklaskuje na stojąco. 

Anna Jantar włączyła do swojego repertuaru dwie piosenki  z repertuaru Glorii Gaynor. Pierwsza z nich to utwór pt. "Nie chcę z tobą być", który znalazł się w telewizyjnym recitalu Anny przygotowanym z okazji wręczenia jej Złotej Płyty za krążek pt. "Za każdy uśmiech". Ten materiał telewizyjny znajduje się od dzisiaj w Multimediach. Drugi utwór - nosi tytuł: "Szukaj mnie" i wykonany był na XIV KFPP w Opolu w 1976 roku w trakcie koncertu: "Tip Top zamiast dyskoteki". Wersja studyjna tej piosenki nie została niestety nigdy wydana na żadnej z płyt Anny Jantar.  Teksty polskie do obu piosenek napisał Andrzej Kudelski.

Obszerny artykuł Agnieszki Litorowicz-Siegert pt. "Ryzykantka" z sierpniowego wydania "Twojego Stylu" znaleźć można w PRASIE, to dla tych którzy nie posiadają go jeszcze w swoich zbiorach.

O fascynacjach Anny Jantar innymi zachodnimi gwiazdami napiszemy więcej już wkrótce. Tym razem wspominać będziemy byłą Miss Egiptu, piosenkarkę która śpiewała w ośmiu językach i której przebój "Gigi l´Amoroso" do dzisiaj jest jej doskonałym znakiem rozpoznawczym.