Dzisiaj

lot 1

Podróże samolotem to najbezpieczniejszy sposób poruszania się po świecie. Statystyki, te dzisiejsze i te sprzed kilkudziesięciu lat, nie różnią się wiele od siebie. Powinno być bezpiecznie, powinno... 13 marca 1980 roku z lotniska w Nowym Jorku startuje do Warszawy "Kopernik" IŁ - 62 - wtedy jeden z nowocześniejszych samolotów na świecie, w Polsce duma LOT-u. (podobno marzeniem każdej stewardesy była praca na pokładzie tego samolotu). Na lotnisku bardzo zła pogoda, śnieg, silny wiatr, pasażerowie długo czekają na wejście na pokład. Jest ponad dwugodzinne opóznienie. Nerwowa atmosfera. 77 podróżnych, wśród nich to w większości Polacy wracający do domu, ale także amatorska drużyna bokserska z USA, wybitny amerykański muzykolog, kilkoro Niemców i Rosjan i 10 osób załogi stanowią komplet pasażerów. To miał być zwykły, bezpieczny lot przez ocean. Miał być... Przecież statystyki takie dobre, wypadków tak mało. Poza tym wszystkie tragedie nigdy nie dotyczą bezpośrednio nas, to zawsze dzieje się gdzieś bardzo daleko. W pierwszym odcinku "Dekalogu" Kieślowskiego jest scena, kiedy ojciec oblicza grubość lodu na jeziorze. Na 100 procent jest bezpiecznie. Nazajutrz, ślizgając się na tym jeziorze ginie jego syn. Przeznaczenie, fatum, fatalne zrządzenie losu?

14 marca zabrakło kilkunastu sekund, aby samolot mógł bezpiecznie wylądować na Okęciu. Nie udało się. Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa zapowiada na dzień 13 marca uroczyste obchody 35 rocznicy katastrofy samolotu "Kopernik" IŁ - 62, które odbędą się na Forcie VI Okęcie. Początek uroczystości o godz. 15.00. Los nie pozwolił im wtedy szczęśliwie dotrzeć do domu. Historia każdego z pasażerów tego lotu jest jak niedokończony film. Tyle miało się jeszcze wydarzyć, to nie miało być zakończenie... A gdzie marzenia, plany, czekające na lotnisku rodziny, kwiaty? Katastrofy się zdarzają, ale przecież nie nam.

Ty, co sny nam układasz go gry, myśli me znasz... tak krótko trwa życie moje... Tylko mnie poproś do tańca, jakbyś mnie kochał nad życie - ja Ci z nadziei różańca odpust dam.