Dzisiaj

          "Ja minę, ty miniesz…" - Halina Poświatowska w tych prostych słowach swojego wiersza przypomina, że przemijanie jest wplecione w nasze życie. Przemijanie i nieuchronne z tym pożegnania. 1 listopada zwalniamy na moment tempo życia, zastanawiamy się nad przemijaniem właśnie i wspominamy tych wszystkich, z którymi los pozwolił nam się spotkać.

          "Pozwolił nam los"- to tytuł piosenki, którą Anna Jantar nagrała w 1979 roku. Kiedy wracała z Nowego Jorku do Warszawy w marcu 1980 roku utwór ten znajdował się na pierwszym miejscu listy przebojów Studia Gama. Finał tej podróży jest znany. Przebój natychmiast zdjęto z anteny. Twórców tego utworu niestety nie ma już wśród nas. Wspomnijmy ich dzisiaj.

           Bogusław Mec (1947-2012), którego Anna zaprosiła do zaśpiewania tej piosenki w duecie wspominał po latach, że nagranie odbywało się w katowickim studiu Polskiego Radia. - Przyjechała taksówką, z Warszawy do Łodzi i porwała mnie do Katowic, byśmy nagrali "Pozwolił nam los". Jaką była osobą? Świetną kumpelą. Pierwszy wyjazd o Ameryki miałem dzięki niej. "Trelowała" na mój temat, uruchomiła kontakty i pojechałem tam śpiewać... 

           Po śmierci Anny wokalista często wracał do tego utworu, zresztą nagrał go ponownie z Kasią Klich w 2008 roku. Mało kto wie, że oprócz tego, że był świetnym wokalistą projektował także ubiory. Był w końcu absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi. Ale to przecież dzięki takim przebojom jak: "Z wielkiej nieśmiałości", "Na pozór", czy "Jej portret" pozostał w naszej pamięci. Długo i ciężko chorował. Przegrał z białaczką w marcu ubiegłego roku. Kilka miesięcy temu ukazała się książka "Bim bam bom, mogę wszystko. Historia Bogusława Meca" autorstwa Macieja Wasilewskiego.

           Jerzy Dąbrowski (1933-1992) - dziennikarz radiowy, poeta, satyryk. Był autorem słów do jednych z najpiękniejszych piosenek Anny Jantar (wspomniany "Pozwolił nam los", "Ktoś między nami"). To on wpadł na pomysł nagrania utworu pt. "Słoń to wielka frajda", który przygotowywano na Dzień Dziecka. Był gotowy tekst, zgoda Anny Jantar, zarezerwowano studio. Kłopot wynikał tylko z faktu, że nie było podkładu muzycznego. Ale i temu można było zaradzić. Wykorzystano bowiem do tego znany przebój Giglioli Cinquetti pt. "Zum, zum, zum". Nie było dużo czasu. Wyciszono wokal włoskiej piosenkarki i na oryginalną taśmę nałożono głos Anny Jantar. 1 czerwca utwór pojawił się na antenie i nikt nie zorientował się jaki trik zastosowano.

           Jerzy Dąbrowski jest twórcą nieśmiertelnego "Puszka - Okruszka", ale także wielu innych tekstów piosenek, niezwykle wzruszających i chwytających za serce ("Życia mała garść", "Ballady ćwierć, ballady pół", "Idę już"). Przez 27 lat był dziennikarzem bardzo popularnego magazynu radiowego "Muzyka i aktualności". Uwielbiał muzykę operową. Zmarł 8 listopada 1992 roku.

            Jarosław Kukulski (1944-2010) - kompozytor. Po śmierci Anny Jantar często powtarzał, że piosenkę "Pozwolił nam los" los darzy szczególnym sentymentem. To jeden z ostatnich utworów, jakie napisał dla swojej żony. Śmierć Anny była ciosem, który głęboko odbił się na jego twórczości. Po jej odejściu napisał musical: "Wielki świat" oraz muzykę do filmów: "Diabelskie szczęście", "Komedianci z wczorajszej ulicy". To była już zupełnie inna muzyka, inny Jarosław Kukulski, bardziej dojrzały, muzycznie wyrafinowany. W 1984 roku przygotowywał swój autorski program telewizyjny i zaproponował swojej córce zaśpiewanie piosenki pt. "Co powie tata". Popularność tego utworu przerosła wszelkie oczekiwania. Tak też rozpoczęła się przygoda Natalii Kukulskiej z profesjonalnym śpiewaniem. Przeboje Jarosława Kukulskiego to temat na osobną pracę, jest ich mnóstwo. Śpiewali je najlepsi polscy artyści, a nagród i wyróżnień, jakie otrzymał trudno policzyć. Zmarł 13 września 2010 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

            Nic nie może wiecznie trwać, ale czy musi trwać tak krótko? Annie Jantar udało się, na szczęście w ciągu jej bardzo krótkiego życia zebrać wokół siebie ludzi szczególnych, wybitnych twórców, ale także wspaniałych kompanów, przyjaciół. Los pozwolił im się razem spotkać i tworzyć, niestety nie na długo.

           W ubiegłą sobotę, 26 października w trzecim notowaniu Listy Wielkich Przebojów Radia ZET Gold, Anna Jantar okazała się ponownie bezkonkurencyjna. Przebój pt. "Nic nie może wiecznie trwać" okazał się numerem jeden trzeciego notowania!

            Universal Music Polska wydał dosłownie kilka dni temu dwupłytowe wydawnictwo pt.  "Prawdziwe złote przeboje". Nie zabrakło na nim piosenki: "Tyle słońca w całym mieście"! 

radio złote przeboje 

Polecamy w najbliższych dniach programy wspomnieniowe z Anną Jantar:
01.11.2013 - godz. 23:40 TVP Historia - "Koncert jakiego nie będzie" (2007)
01.11.2013 - godz. 23:40 TVP Rozrywka - "Tyle słońca - przeboje Anny Jantar" - część I koncertu zrealizowanego w 20. rocznicę śmierci. 
02.11.2013 - godz. 0:50 TVP Rozrywka - "Tyle słońca - przeboje Anny Jantar" - część II
02.11.2013 - godz. 17:00 w sieciach kablowych na kanale Kino Polska Muzyka - "Bez próby – Wspomnienie o Annie Jantar" (1985)

              Pamięć trwa…