Dzisiaj

             Jaka byłaby Anna Jantar dziś? Czy odnalazłaby się w dzisiejszej muzycznej rzeczywistości? Jaką reakcję wzbudziłyby u niej np. raperskie wykonania jej przebojów… Może podobnie, jak jej wielkie koleżanki po fachu: Olivia Newton – John, czy Frida Lyngstad z Abby wydawałaby coraz lepsze, wyrafinowane muzycznie płyty… Nigdy nie dowiemy się, dokąd poprowadziłoby ją jej zamiłowanie do muzyki i jej wrażliwość. Przyjaciele i znajomi Ani podkreślają, że była otwarta na każdy rodzaj sztuki, poszukiwała, potrafiła zgromadzić wokół siebie muzyków, którzy dopiero po jej śmierci stali się sławni i docenieni - ona dostrzegła ich talent jako pierwsza.

             14 marca to data szeroko komentowana w mediach, ten dzień stał się już pewnego rodzaju symbolem. To pożegnanie gwiazdy, dziewczyny zawsze uśmiechniętej, wesołej, przyjacielskiej i niesłychanie zachłannej na życie, która miała tak naprawdę dopiero pokazać całemu światu na co ją stać. Mijają 33 lata od Jej śmierci...

             Dzisiejszemu pokoleniu Anna Jantar znana jest przede wszystkim z przekazów telewizyjnych i radiowych. Często obraz ten nie jest do końca prawdziwy, lubimy przecież idealizować, dopisywać komuś cechy, których wcale nie miał. Aby jej wizerunek stał się bardziej realny i zgodny z prawdą poprosiliśmy przyjaciół Anny Jantar o kilka wspomnień "bursztynowej dziewczyny". Ich wybór nie był przypadkowy, każda z tych postaci miała okazję spotykać się z Anną w trakcie jej ostatniego pobytu w Ameryce w 1980 roku, a niektórzy widzieli ją dosłownie na kilka godzin przed tragedią. Wspomnienia dotarły do nas z różnych stron świata. Basia Trzetrzelewska (Londyn) wspomina jej zniewalający uśmiech, Urszula Dudziak (Warszawa) ma nadal przed oczami wspólne zakupy w Nowym Jorku, Izabela Skrybant - Dziewiątkowska (Wrocław) pamięta wciąż jej słowa: "Nie chcę lecieć sama…". Wreszcie Adam Glinka (Chicago) – muzyk z zespołu TRAGAP z fotograficzną wręcz dokładnością wspomina drogę na lotnisko, kiedy odprowadzał Ją w … ostatnią podroż.

Wartość tych słów jest nieoceniona.
Na pewno posłuchamy dzisiaj głosu Anny Jantar, zabrzmią dawne przeboje, powrócą wspomnienia. Kolejny raz na dalekim warszawskim Wawrzyszewie będą świecić się lampki, symbolizujące metafizyczną więź z artystką, która chociaż odeszła … nadal jest.

           Polecamy dzisiaj szczególnie:

na oficjalnej stronie Anny:

-          Wspomnienia przyjaciół Anny Jantar – zakładka “Wspomnienia”
-          Nigdy dotąd niepublikowane zdjęcia pochodzące z archiwum prywatnego Natalii Kukulskiej. Można znaleźć je w "Fotografiach" - sesję zatytułowaliśmy po prostu: W podróży... Anna Jantar wraz z zespołem, Jarosławem Kukulskim i małą Natalką! Wzruszającą jest to pamiątka.
-          Unikatowe nagranie z programu telewizyjnego “Die aktuelle Schaubude” z Niemiec - z września 1976 roku z piosenką “Staruszek świat” – zaśpiewaną po niemiecku – w zakładce “Wideo”

w telewizji:
-          TVP Kultura (15.03) godz. 12.00 - "Tyle słońca w całym mieście". Niezapomniane przeboje Anny Jantar – powtórka koncertu przygotowanego w 20. rocznicę śmierci Anny Jantar

oraz strony internetowe:

-          www.nataliakukulska.pl
-          www.jaroslawkukulski.com
-          www.bursztynowa-dziewczyna.pl
-          http://muzyka.onet.pl

      Pamiętamy...