Dzisiaj

Anna German

"Chciałabym śpiewać całe życie, ale nie tak, by słuchacze mówili: Co, znów ona?!, lecz: ONA, no to posłuchajmy… Bardzo chciałabym na to zasłużyć " - Anna German

            Dzisiejsza aktualizacja jest szczególna i dotyczy piosenkarki, o której ostatnio chyba trochę zapomniano. Anna German - nazywana „Białym Aniołem” , "Słowikiem Neapolu" była artystką wybitną, jej olbrzymie sukcesy przeplatały się z tragicznymi wydarzeniami w jej życiu. Była zawsze pełna miłości do drugiego człowieka, optymizmu i wiary, taką zapamiętali ją bliscy po ciężkim wypadku samochodowym we Włoszech, po którym dochodziła do zdrowia ponad trzy lata. Zmagając się pod koniec życia z nieuleczalną chorobą nie dawała odczuć nikomu, że było aż tak źle. "Człowieczy los" w jej wykonaniu zawsze niósł nadzieję i optymizm. Uśmiechaj się - na dzień szczęśliwy nie czekaj, bo kresu nadejdzie czas nim uśmiechniesz się chociaż raz - śpiewała. W latach 70-tych nagrała piosenkę "Żeby szczęśliwym być" z repertuaru Anny Jantar, po angielsku i rosyjsku. Zupełnie inna jest to interpretacja, bardzo delikatna, słowiańska, tak potrafiła śpiewać tylko Anna German.

             W kalendarzyku Anny Jantar pod datą 12 kwietnia 1976 roku widnieje krótki wpis. "Wieczorem u Ani German…". Mieszkały niedaleko od siebie. Los nie pozwolił żadnej z nich rozwinąć w pełni swego wielkiego talentu i nie dał długo cieszyć się życiem…

             Polecamy w tym tygodniu w TVP Historia - 19 lutego o godz. 10.05 program pt. Wspomnienie o Annie German, natomiast już 22 lutego o godz. 20.25 TVP rozpoczyna emisję dziesięcioodcinkowego serialu pt. Anna German. Jest to w dużej mierze produkcja rosyjska, ale główną rolę gra polska aktorka Joanna Moro. Wiele zdjęć kręcono we Wrocławiu i w Warszawie. Serial pokochała już publiczność Rosji, gdzie Anna German do dziś jest wręcz uwielbiana. W jej rodzinnym mieście Urgencz, jej imię nosi główna ulica, odkrytą przez rosyjską astronomkę asteroidę krążącą wokół Słońca nazwano imieniem Anny German, a na moskiewskiej Promenadzie Gwiazd lśni od kliku lat jej gwiazda. 

    Anna German 

W ubiegłym roku ukazała się książka pt. "Anna German o sobie", autorstwa Marioli Pryzwan. Jest to zbiór wypowiedzi piosenkarki, których udzieliła dla prasy i radia. Polecamy!