Dzisiaj

Weź gitary śpiew, weź jałowca dym, weź tej nocy czerń, niech konie ostrzej krzeszą skry…

               Pogoda już jesienna skłoniła nas dzisiaj do sięgnięcia po utwór pt. "Cygańska jesień", nagrany do filmu pt. "Brunet wieczorową porą" w reż. Stanisława Barei. Jest to jedna z piękniejszych kompozycji Waldemara Kazaneckiego, wybitnego kompozytora, twórcy chyba najbardziej rozpoznawalnych motywów w historii polskiej muzyki filmowej. Bo przecież tematy muzyczne z filmów "Noce i dnie", "Dom" oraz "Czarne chmury" zna cała Polska. Warta polecenia jest bez wątpienia płyta wydana kilka lat temu w cyklu "Wielcy kompozytorzy filmowi" Biblioteki Gazety Wyborczej. Przypomina ona te niezapomniane utwory w opracowaniu Tomasza Radziwonowicza. Na płycie nie brakuje oczywiście muzyki do wspomnianego kultowego już dzisiaj filmu.

Wszystko ci wolno, kiedy lubisz świat, kiedy masz zdolność wybaczania wad. Wolno ci śpiewać, tańczyć, nawet śnić, to wszystko wolno ci…

              Ten utwór pojawił się w filmie "Brunet wieczorową porą" tylko w kilkusekundowym fragmencie. Nagranie "Zostałeś sam" udało się opublikować w całości dopiero na płytach pt. "Wielka Dama" w 2010 roku.

              Piosenki te zamieściliśmy w materiałach wideo jako tło do krótkiego filmu zrealizowanego w 1979 roku w Finlandii, w trakcie pobytu Anny Jantar w Tampere na Gali OIRT. Piosenka, którą wtedy zaśpiewała - Tylko mnie mnie poproś do tańca - nie wygrała konkursu, ale wykonanie to jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych i wzruszających występów Anny Jantar w Jej karierze. Migawki z powitania na lotnisku, zwiedzania miasta i tamtejszych muzeów tworzą film szczególny, bo składający się z materiałów filmowych nigdy do tej pory niewyemitowanych w Polsce.

Żal tylko, że zachowało się tak mało…