Dzisiaj

Kochany Jareczku !

Nie wiem, kiedy dojdzie ten list - może ja będę wcześniej, zresztą to nie jest ważne. Wczoraj przyjechaliśmy do Chicago. Jest bardzo smutno. Już nigdy nie zdecyduję się na taką trasę sama. Trasa bardzo męcząca. Codziennie kilka godzin jazdy, codziennie inny motel. Niby wszystko wspaniałe, piękne, a ja myślę tylko o tym kiedy to się skończy i wrócę do domu (...) Ciekawa jestem, co słychać w domu. Czy Natalia zdrowa. Jak Mama się czuje (...) Bardzo bym chciała, żebyś był teraz ze mną, ale cóż mogę Cię tylko ucałować za pośrednictwem tego papieru. Uściskaj wszystkich ode mnie (...)          

Całuję Cię bardzo mocno.

 Ania

fragment listu Anny Jantar z USA (1976)

 ***

      Jarosław Kukulski pisał zawsze muzykę dla tych wykonawców, których lubił, cenił lub... kochał! Był niepoprawnym optymistą, a muzyka którą tworzył szeroko otwierała ludzkie serca. Nie sposób jest nie rozpoznać piosenek, które skomponował. Tę charakterystyczną, trochę sentymentalną nutę słychać przecież już od pierwszych taktów Jego utworów. Nie pomagał pseudonim, nie, nie - bardzo szybko odkryto kim naprawdę był niejaki Robert Kirlej! I bardzo niewygodnie jest, pisząc o Jarosławie Kukulskim, używać czasu przeszłego, bo wciąż uwierzyć trudno, że Jego już nie ma.

       Do zawodu kompozytora przygotowywał się od najmłodszych lat, jako 6-latek uczył się gry na fortepianie, a mając 13 lat napisał pierwszą piosenkę. Marzył o tym, żeby napisać dla Whitney Houston i Georga Michaela. Powtarzał: - "Bez względu na to czy jest dobrze czy źle, staram się śmiać... jak najczęściej". Trudno było mu o ten uśmiech, kiedy czekał na kolejną operację, a było ich w ostatnich latach bardzo dużo. W marcu ubiegłego roku na łamach "Angory" (Nr 13 z dn. 28 marca 2010) z ogromną szczerością mówił, że jest na granicy życia i śmierci, ale wierzy w opatrzność i przeznaczenie. Podkreślał, że najbardziej żałuje w życiu tego, że Jego żona Ania nie żyje i nie może zobaczyć swojej pięknej i utalentowanej córki i fantastycznych wnuków. Kiedy udzielał tego wywiadu czekał na kolejną operację w Niemczech. Później miało być już tylko lepiej...  Mija właśnie rok od Jego śmierci.

 ***

Dzisiejsza aktualizacja zawiera dwa wywiady prasowe z Anną Jantar i Jarosławem Kukulskim autorstwa Lecha Nowickiego. Pierwszy z nich ukazał się w prasie w 1974 roku, na krótko przed wyjazdem Anny na festiwal Piosenki CISCO w Irlandii, drugi natomiast jest rozmową przeprowadzoną po narodzinach córki Natalii (1976). To wszystko w "Artykułach". W materiałach wideo natomiast, od dziś znajduje się wzruszający dokument telewizyjny pt. "Życia mała garść" wyemitowany 1 listopada ubiegłego roku w TVP.

  Wiele cennych informacji o Jarosławie Kukulskim znaleźć można na stronie internetowej www.jaroslawkukulski.com, która dziś ma swoją oficjalną premierę. Już wkrótce natomiast szerzej napiszemy o 3-płytowym wydawnictwie przygotowywanym aktualnie przez Universal Music Polska pt. "Jarosław Kukulski - Życia mała garść". Jedna z płyt tego boxu zawierać będzie wyłącznie piosenki zaśpiewane przez Annę Jantar. 

 

Jarosław Kukulski