Dzisiaj

Nieśmiertelna, Słoneczna, Refleksyjna i Zaskakująca - oto tytuły czterech płyt składających się na całość szczególnego wydawnictwa, najnowszego opracowania twórczości Anny Jantar - pt. "Wielka dama". Właściwie tytuły tych płyt mówią już same za siebie. Anna Jantar potrafiła przecież odnaleźć w muzyce zarówno słoneczne i radosne dzwięki, jak i również nuty liryczne i sentymentalne. Wiele piosenek prezentowanych na tych płytach ma dopiero teraz swoją premierę. Wszystko ci wolno kiedy lubisz świat, kiedy masz zdolność wybaczania wad. Wolno ci śpiewać, tańczyć, nawet śnić... to wszystko wolno ci - tak śpiewała Anna Jantar w utworze pt. "Zostałeś sam", który tylko w kilkunastosekundowym fragmencie pojawił się w komedii Stanisława Barei pt. "Brunet wieczorową porą". Ścieżka dźwiękowa do tego filmu zachowała się, na szczęście, do dzisiaj. Samo przesłuchanie wszystkich taśm z nagraniami do tego filmu trwało około czterech godzin. Utwór "Zostałeś sam" znaleźliśmy na samym końcu ostatniej taśmy...

Z kolei słoneczny, jugosłowiański przebój pt. "Czas jest złotem", wiele lat pokryty był kurzem w archiwum radiowym w Słowenii. Piosenkę nagrano 6 czerwca 1974 roku wraz z orkiestrą pod kier. Mario Rijaveca, a aranżacji utworu podjął się wówczas Marek Sewen. Udało się zdobyć także to nagranie i umieścić na płycie: "Słoneczna".

Anna Jantar była radosna i refleksyjna, ale czy była zaskakująca ? Nie szokowała przecież drapieżnym i ostrym wizerunkiem artystycznym, zaskakiwała w sposób niezwykle subtelny, nienachalny, ale bardzo wyrazisty. Jej próby zmierzenia się z różnym repertuarem znalazły swe potwierdzenie właśnie na płycie: "Zaskakująca". Pierwszy raz publikowane są na niej m.in. nagrania z 1978 roku, przygotowane specjalnie dla Rozgłośni Radiowej w Berlinie.  To bardzo melodyjne piosenki, przypominające klimatem największe szlagiery ówczesnej NRD. Aby można było opublikować ten materiał, konieczna była jednak zgoda muzyków sesyjnych towarzyszących Annie w trakcie nagrań. Z taką prośbą zwróciliśmy się do Lothara Kehra - dyrygenta i szefa orkiestry towarzyszącej Annie w tych piosenkach.

- Czy nagrywał Pan kiedyś z polską piosenkarką - Anną Jantar ? - pytamy.

- Z Anną Jantar ? Tak oczywiście. Pamietam Ją i Jej przeboje. W latach siedemdziesiątych przyjeżdżało do Niemiec wielu polskich artystów. Występowali tutaj: Maryla Rodowicz, Czerwone Gitary...

- W 30 rocznicę śmierci Anny Jantar, chcielibyśmy wydać w Polsce Jej piosenki nagrane dla Rozgłośni Radiowej w Berlinie. Czy wyraziłby Pan zgodę na tę publikację?

- Ależ oczywiście, nie mam nic przeciwko temu. Pamiętam roześmianą Annę Jantar, była bardzo serdeczna...

 Zgodę Lothara Kehra udaje się więc zdobyć w ciągu kilku minut.

Na płycie pt. "Zaskakująca" umieściliśmy także prawdziwe radiowe perełki, nagrania w mało znanych aranżacjach, jak chociażby "Godzina drogi", czy nigdy dotąd nie publikowane na płytach piosenki pt."Stay With Your  Wife" i odnaleziony w Budapeszcie węgierski przebój pt. "Dancing In Your Arms".

Wydawnictwo "Wielka dama" to nie jest jednak tylko zbiór mało znanych piosenek Anny. Nie sposób zapomnieć przecież o Jej największych przebojach, o tych najbardziej wartościowych utworach, dzięki którym Anna stała się... nieśmiertelna. I to właśnie te utwory znajdują się na pierwszej płycie boxu, która wprowadza nas w klimat lat siedemdziesiątych, w tamtą estetykę i brzmienia.

Premiera płyt, wydanych przez EMI Music Poland, odbędzie się 8 czerwca, na dwa dni przed 60 urodzinami Anny Jantar.

anna jantar wielka dama